Mapa Aktywności

Wraz z kolejną edycją wydarzenia mamy nadzieję jeszcze szczerzej współpracować i promować ideę wolontariatu. Dlatego zadaliśmy pytanie organizacjom pozarządowym w regionie jakie są ich działania związane z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Otrzymaliśmy trochę odpowiedzi i cieszymy się, że wolontariat obecny jest w wielu miejscach naszego regionu. A już niedługo pojawi się tutaj Mapa Aktywności, na której ujrzycie czerwone punkty:

Darłowo
Barlinek
Czaplinek
Gmina Goleniów 
Gmina Rewal
Gmina Miasto Szczecin
Powiat Policki
Warszkowo


św. Mikołaj też jest wolontariuszem
Kiedy:05.12.2015 r.
Gdzie: Klub Żeglarski Sztorm Barlinek, ul. Sportowa 1, 74-320 Barlinek

Mikołajkowe spotkanie z dziećmi i młodzieżą ze szkółki żeglarskiej, odbywające się w ramach cotygodniowych spotkań, podczas którego przybliżony zostanie temat wolontariatu. Oprócz zabawy, dzieci dowiedzą się czym jest wolontariat, dlaczego warto być wolontariuszem i zostaną zaproszone do bycia wolontariuszem podczas Festiwalu Podróżniczego WłóczyKijki, który KŻ Sztorm organizuje w Barlinku 23. stycznia 2016 r.

Dla kogo: przedsięwzięcie przeznaczone dla uczestników szkółki żeglarskiej – około 30 osób w wieku 6 – 14 lat
www.sztorm.org 
https://www.facebook.com/KlubZeglarskiSztormBarlinek/?fref=ts


V Gminna Gala Wolontariatu
Kiedy: 04.12.2015 r., godz. 17.00
Gdzie: Czaplinecki Ośrodek Kultury, ul.Pławieńska 1a, 78-550 Czaplinek

W programie:
17:00 – powitanie i otwarcie Gali przez Burmistrza Czaplinka;
17:15 – występ artystyczny;
17:30 – wręczenie statuetek
17:45 – wystąpienia wyróżnionych  Wolontariuszy;
18:00 – poczęstunek

Przedsięwzięcie jest bezpłatne
Więcej: www.czaplinek.pl

Z okazji Gminnej Gali Wolontariatu zostanie wydany numer specjalny Grajdoła poświęcony działalności organizacji pozarządowych z terenu Gminy Czaplinek. 

Relacja z poprzedniej edycji: http://wrota.czaplinek.pl/content/view/8591/11/ 


7. Darłowska Laponia Świętego Mikołaja
Kiedy: 06.12.2015 r., godz. 13:00 – 15:30 
Gdzie: Darłowo – Rynek Miejski
 
To już siódma edycja tej lubianej nie tylko przez dzieci imprezy, która w tym roku przypadnie w tzw. Mikołajki – czyli dokładnie 6 grudnia (tj. niedziela). Miejsce wydarzenia nie uległo zmianie. Podobnie jak w latach ubiegłych ten bożonarodzeniowy festyn odbędzie się przy świątecznej miejskiej choince i pod czujnym okiem darłowskiego Rybaka – na Rynku Miejskim w Darłowie (w godz. 13:00 – 15:30).
 
Nie zabraknie elfowych warsztatów, specjalnej poczty, w której każdy będzie mógł nadać list do Mikołaja. Sam Białobrody, z workiem pełnym prezentów zapowiedział się na godzinę 14:00. O tegoroczną oprawę mikołajkowego orszaku zadbają przedstawiciele darłowskich stowarzyszeń sportowych. 
 
Zapraszamy do współpracy – Darłowskie Centrum Wolontariatu (Stacja DCW – ul. Bogusława X 28 – tel. 781 830 005).

Podczas Laponii, 6 grudnia 2015 roku prowadzona będzie sprzedaż cegiełek, z której dochód zasili działalność Szkolnych Kubów Wolontariusza a także środki przeznaczone będą na stypendia dla dzieci i młodzieży z niezamożnych środowisk, które wyróżniają się działalnością wolontarystyczną.
Więcej: http://wolontariat.com.pl/index.php/aktualnosci-xm-z-ostatniej-chwili-xm/item/166-trwaja-przygotowania-do-7-laponii 


"Mikołaje są wśród nas"
Kiedy: 06.12.2015 r., start: godz. 14.00
Gdzie: goleniowskie Planty
Osoby zainteresowane przekazaniem prezentu przez Mikołaja zapraszamy od godz. 15:00.


Gala Obywatelska
Kiedy: 07.12. 2015 r., godz.18:00
Gdzie: Teatr Lalek „Pleciuga” w  Szczecinie, Pl. Teatralny  1

Podczas V już edycji uroczystej Gali Obywatelskiej zaprezentowane zostaną wybrane inicjatywy obywatelskie szczecińskich Organizacji Pozarządowych i Klubów Wolontariatu, jak również wyjątkowe sylwetki wolontariuszy, będących laureatami ogólnopolskiego plebiscytu „Barwy Wolontariatu”. Będzie to doskonała okazja, aby w sposób szczególny podziękować osobom zaangażowanym społecznie, a także wyróżnić zwycięzców konkursu na logotyp „Przystanku Wolontariat”. 
Na Galę obwiązują zaproszenia.


Dzień Wolontariusza w Gmienie Rewal
Kiedy: 05.12.2015 r.
Gdzie: Gmina Rewal – Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze.

Konwój Pomocników Św. Mikołaja w Gminie Rewal to impreza, która stała się już tradycją. Zapoczątkowana w 2009 roku cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców gminy. Impreza ta łączy pięknie przestrojone ulice, które wieczorną porą wprawiają w zdumienie  z wyśmienitą zabawą przy dźwiękach świątecznej muzyki.  Rokrocznie w uroczystościach na gminnych ulicach uczestniczą setki osób. Punktem kulminacyjnym imprezy jest przejazd Konwoju Pomocników Św. Mikołaja składającego się z kilkunastu pojazdów służb mundurowych i gminnych. Podczas Mikołajkowych Festynów mamy okazję uczestniczyć w Wielkiej Iluminacji Świetlnej podziwiać Wielką choinkę, świecących Aniołków i setki przystrojonych drzew rozświetlających główne ulice i place gminnych miejscowości. Pomocnicy Św. Mikołaja w społecznym duch dbają by tradycja tego wyjątkowego wydarzanie co roku przynosiła radość na twarzach dzieci, wprawiający wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. W wydarzeniu biorą udział pracownicy służb mundurowych, sołtysi, członkowie Rad Sołeckich, członkowie Rad Rodziców z lokalnych szkół, mieszkańcy i liczni wolontariusze. 
Charakter wydarzenia:  uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatne.  Dzieci zamieszkujące gminę Rewal otrzymują paczki bezpłatnie.  Koszt paczek dla dzieci spoza gminy wynosi 25 zł. 

Link do strony wydarzenia:  http://www.rewal.pl/index.php/pl/mieszkaniec/aktualnosci/kalendarz-imprez/wydarzenie/423-vii-konwoj-pomocnikow-sw-mikolaja 


Warsztat dla NGO „Trening kreatywności – jak obudzić w sobie twórczość i pasję?”
Kiedy: 4.12. / 11:00 – 15:00 
Gdzie: Koszalin 
Organizacjo, Wolontariuszu! Chcesz pobudzić twórcze myślenie? Obudzić w sobie geniusza? Łączyć, przekształcać, odkrywać i tworzyć na nowo? Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie. Warsztat prowadzony jest w oparciu o aktywne metody, wsparte mini-wykładem, do których zaliczamy ćwiczenia, zadania, symulacje, gry, testy i ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej. Aby rozwijać twórczy potencjał, warto zainwestować w dwie rzeczy: ciągłe zdobywanie wiedzy i zwiększanie sprawności myślenia. Jesteś otwarty na stały rozwój? Dołącz do nas – 4 grudnia w Koszalinie i 7 grudnia w Szczecinie. Serdecznie zapraszamy! Na warsztaty obowiązują zapisy, wstęp jest bezpłatny. Szczegóły na www.wws.wzp.pl 


Konkurs „Razem Możemy Więcej”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu Powiat Policki zorganizował konkurs „Razem Możemy Więcej”.
Konkurs skierowany został do wolontariuszy, osób korzystających z ich pomocy, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych współpracujących z wolontariuszami i wspierających aktywność społeczną w Powiecie Polickim.
W ten sposób samorząd policki zapoczątkował zwyczaj dziękowania wolontariuszom za ich pomoc i wsparcie często w trudnych chwilach naszego życia. Pamiętano również  o sponsorach, którym nie jest obce hasło społecznego zaangażowania. 
Podczas tegorocznej edycji konkursu wskazano trzy kategorie zgłoszeń: 
I.    Działanie warte naśladowania 
II.    Wspólne działania (sponsor) 
III.    Wolontariusz Roku

Powiatowa Gala Wolontariatu i Aktywności Społecznej 
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas uroczystej Powiatowej Gali Wolontariatu i Aktywności Społecznej, która odbędzie się w dniu 4 grudnia 2015 r. w Hotelu Dobosz w Policach o godz. 18:00
Podczas Gali zaprezentowane zostaną sylwetki wolontariuszy i wyróżnionych organizacji pozarządowych.  
Więcej na www.powiat.policki.pl


Szkolny Klub Wolontariusza „Jesteśmy” przy SP im. Żołnierzy Armii Krajowej w Warszkowie istnieje od roku szkolnego 2013/14 i Dzień Wolontariusza świętuje codziennie! 
Nasze akcje, to: zbiórki funduszy na stypendia Fundacji ŚW. MIKOŁAJA dla naszych uczniów, dofinansowanie (dwukrotne) turnusów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnego ucznia naszej szkoły – środki pozyskujemy w corocznych kiermaszach świątecznych, pracach leśnych, kiermaszach palm wielkanocnych, loteriach fantowych. Pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Projekt Zwierzaki ze Sławna – zbiórka karmy i ciepłych posłań. 
Pomoc i uczestnictwo w Laponiach Św. Mikołaja w Darłowie, różne inne akcje – jak np. Marzycielska Poczta, Kartka dla Oliwii. 
Od września w szkole prowadzony jest projekt z Działaj Lokalnie IX – warsztaty artystyczne pod nazwą: 
http://www.dl.wolontariat.com.pl/projekt,ale_babki___sztuka_laczy_pokolenia___czyli_warsztaty_artystyczne_dla_mieszkancow_wsi_warszkowo.html który oparty został o pracę wolontariuszy zarówno dorosłych jak i dzieci należących do klubu.
Więcej: spwarszkowo.superszkolna.pl  


W Szczecinku właśnie dobiega końca kolejna edycja konkursu "WOLONTARIUSZ ROKU". Kapituła Konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta Szczecinek nada ten tytuł jednej osobie, lecz może również przyznać do czterech wyróżnień oraz nagrodzić 3 wyróżniających się w ostatnim roku organizatorów wolontariatu, czyli organizacje stowarzyszenia, fundacje, instytucje i szkoły oraz przedsiębiorstwa współpracujące z wolontariuszami. Oceniające nominacje osoby wchodzące w skład Kapituły Konkursu  doskonale znają środowisko wolontariuszy, współpracują z wieloma organizacjami pozarządowymi, często też mają możliwość przyglądania się z boku, jak wygląda praca wolontarystyczna konkretnych organizacji, instytucji czy osób. Członkowie Kapituły, wiedzą zatem kogo i za co oceniają.

Szczecinek wybiera Wolontariusza Roku od 2009. Przez ten czas udało się wyróżnić dość pokaźną grupę osób, które bezinteresownie pomagają innym i zmieniają na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Wśród nich są ludzie młodsi i starsi, osoby bardziej rozpoznawalne oraz te, które pomagają po cichu, niezauważane przez nikogo. Konkurs jest okazją, by przedstawić ich sylwetki mieszkańcom miasta i regionu, a także by podziękować za ich zaangażowanie i działanie na rzecz innych. 
Zgodnie z regulaminem, nominacje konkursowe mogą składać szczecineckie organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje publiczne i niepubliczne, kościoły i związki wyznaniowe, a także podmioty gospodarcze organizujące wolontariat pracowniczy. Termin nadsyłania zgłoszeń kandydatów upłynął 13 listopada, zaś laureatów konkursu poznamy w 3 grudnia, czyli tuż przed Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Nagrody zostaną wręczone przez Burmistrza, Pana Jerzego Hardie-Douglasa oraz członków Kapituły w sali obrad Urzędu Miasta Szczecinek. 
Ostatnia edycja konkursu pokazała, że na wyróżnienie mogą liczyć również ci wolontariusze, o których wcale nie było głośno w mediach. Tytuł „Wolontariusza Roku 2014” Kapituła Konkursu przyznała 18-letniej Miriam Glazer – osobie, która w wolontariat zaangażowana była na wielu płaszczyznach. Miriam przez lata była wolontariuszką w programie „Starszy Brat, Starsza Siostra”. Uczestniczyła w kweście na rzecz budowy szczecineckiego hospicjum w ramach projektu „Pola Nadziei”, aktywnie angażowała się w rozmaite przedsięwzięcia szkolne oraz  projekt Profilaktyki Antynarkotykowej „Naszym zdaniem” realizowany przez Szczecinecki oddział Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Miriam jest  też autorem bardzo ciekawej, skierowanej nie tylko do młodzieży sztuki teatralnej o wymiarze edukacyjno profilaktycznym. Sztuka „Chodź pokażę Ci zło”. Zakres jej działalności i zaangażowanie były naprawdę ogromne. Kto zostanie wyróżniony w tym roku? 

Link do galerii zdjęć "Wolontariusz Roku 2014": 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.788312381205782.1073741839.542367975800225&type=1
Osobą do kontaktu jest Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, konsultant ds. wolontariatu i kontaktów z organizacjami i instytucjami w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczecinku. 
Tel. 94-37-280-38 
e-mail: mops@szczecinek.net.pl
 

Możliwość komentowania jest wyłączona, ale trackbacki i pingbacki są włączone.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress